Jdi na obsah Jdi na menu
 


Knihy

23. 6. 2006

Nevím jak Vám, ale pro mě je vždy velký problém těsně před termínem načíst všechnu povinnou literaturu. V knihovně strávím celé hodiny a nadávám na studenty, kteří si půjčili přede mnou oněch pár dílek krátkých, srozumitelných a čtivých. Zde máte pár tipů na knihy, které nás nějak zaujaly.

 

1.ročník

Ovidius – Umění milovat

Knihu jsem nečetla, dostala jsem na ni tip. Přečetla jsem pár kapitol a myslím, že stojí za přečtení.

Ovidius radí, jak si získat a zachovat lásku. Jeho doporučení jsou někdy až úsměvná. Radí například, že muži sluší nedbalý vzhled, na ženu zabírají slzy, i kdyby si je měl člověk vytvořit uměle, z nosu nesmí čouhat ani chloupek! Ale, to už si přečtěte sami…

 

William Shakespeare – Zkrocení zlé ženy

Jedná se o drama, kdy muž si namlouvá ženu. Háček je v tom, že ona žena Kateřina, se podobá sani. Vždy neotřelým a originálním způsobem zchladí svého nápadníka. Nakonec mu podlehne, vdá se za něj a se ji snaží zkrotit. Chudinka Kateřina!

Knížku jsem přečetla doslova jedním dechem , určité pasáže jsem citovala kamarádkám, náš smích nebral konce. Ostatně se taky jedná o komedii.

(Tereza Vilímková)

 

Geoffrey Chaucer - Canterburské povídky

Jedná se o příběhy, které si vyprávějí poutníci na své cestě. Jednotlivé povídky jsou krátké s velmi poutavým dějem, který je většinou zakončen ponaučením. Doporučuji všem, kteří nechtějí strávit čtením moc času a rádi si vybírají příběh podle svého „gusta“.

(Veruška Matysková)

 

2.ročník

Radúz a Mahulena – Julius Zeyer

Tato romantická divadelní hra na motivy slovenské pohádky je příběhem zamilované dvojice ze znepřátelených panství. Proč si přečíst právě tuto knihu? Snadná čtivost, pohádkové rysy, velká láska hlavních hrdinů.

 

Jana Eyrová – Charlotte Brönteová

Životní příběh hlavní hrdinky, Jany Eyrové, zachycuje její důležitá rozhodnutí v osobním životě. Knihu jsem přečetla jedním dechem o minulých prázdninách. Ani jsem netušila, že se mi bude hodit do povinné četby.

(Hana Přivřelová)

 

3.ročník

Karel Čapek – Povídky z jedné kapsy, povídky z druhé kapsy

soubor povídek s kriminální zápletkou z pražského podsvětí, velmi atraktivní čtení, ideální pro cestování vlakem, či jiným dopravním prostředkem, pro čtenáře nenáročná kniha, která vás nutí otočit na další stránku.

 

Karel Poláček – Muži v ofsajdu

Román popisující rivalitu fanoušků dvou pražských klubů. Toto téměř sedm desetiletí staré dílo překvapí především mužskou část čtenářů svou nadčasovostí, neboť autor popisuje zápasy tak, že se cítíte jako byste byli v současnosti. Dívky jistě ocení milostnou zápletku.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Moderní pohádka pro dospělé. Možná jste ji četli v dětství, kdy se vám zdála nezajímavá. Věřte, že ve třetím ročníků přichází ta správná chvíle na její hlubší pochopení.   

(Vašek Lipinský)

 

4.ročník

 Robert Merle-Smrt je mým řemeslem:

životopis Rudolfa Hesse, Němce za 2.světové války, ukázka nacistické ideologie z druhé strany, myšlení vůdce, pro kterého je zabíjení pouze plnění rozkazu…

 

Josef Škvorecký -Prima sezóna:

humoristický příběh Dannyho Smiřického, který se snaží ve městě Kostelci ulovit srdce dívek, jazz

 

Irena Dousková -Hrdý Budžes:

obraz 70. let z dětského pohledu, neskutečně vtipné

(Pavla)